TIBBİ LABORATUVAR & TIBBİ CİHAZLAR  UZMANLIK EĞİTİM SEMİNERLERİ

 

TÜM TÜRKİYE VE ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞE SAHİP

4 TÜRKÇE – 4 İNGİLİZCE   TOPLAM 8 SERTİFİKA

 

 

SEMİNERLER:

1)ISO 15189 Tıbbi Laboratuvarlar – Kalite ve Yeterlilik İçin Gereklilikler

2)ISO 13485  Tibbi Cihazlar Kalite Yönetim Sistemi

3)ISO/IEC 17025 Deney ve kalibrasyon Lab. Akreditasyonu

4)ISO 9001:2015  Kalite Yönetim Sistemi 

 

Ø  SIKÇA SORULAN SORULAR VE SEMİNER İÇERİKLERİ;

 

Eğitim Seminer Süresi: 2 Gün ( Cumartesi-Pazar ) ( 10.00  – 17:00 )  ( Seminer saatleri illere göre ufak farklılıklar gösterebilir Kesin program katılımcılara seminerden 3 gün önce sms ile bildirilecektir. )

 

Eğitim Seminer Yeri:  (Seminerden 1 Hafta  önce katılımcılara sms ile  duyurulacaktır ) 

 

 

Firma : TSC Akademi (20 Yıldır Eğitim & Danışmanlık sektöründe  hizmet vermektedir. Türkak akreditesine  ve önemli referanslara sahiptir)

 

Eğitim Seminer Ücretleri: 4 Seminer - 8 Sertifika   TOPLAM FİYAT : 250 TL / KİŞİ

 

Yukarıda belirtilmiş olan bedel sadece programa katılım bedeli olup  il dışından gelecek kişilerin Yol,Yemek ve konaklama masrafları bu bedele dahil değildir. Konaklama , yol , yemek masrafları katılımcıların kendileri tarafından karşılanacaktır.

 

Ø  GRUP  KATILIMLARDA İNDİRİM ORANLARI AŞAĞIDAKİ GİBİDİR. 

( Mutlaka başvuru esnasında katılımcı sayısı belirtilmelidir. )

1-4 kişi  ( 250 TL )

5-10 kişi ( 235 TL ) 

11-20 kişi ( 220 TL )

21-35 Kişi ( 200 TL )

35-50Kişi ( 185 TL )

51 – 99 Kişi ( 175 TL )

100 Kişi ve üzeri ( 150 TL )

 

 

Başvuru ve Ödeme Şekli :  

Adaylar başvurularını www.tscakademi.com adresinden veya 0533 745 39 08 ( 7/24 kurumsal hat ) üzerinden yapabilirler. 

 

Ön kayıt yaptıran adayların 100 TL olan kapora ücetini kendilerine  sms ile banka hesap numarası yatırması sonucu kesin kayıt gerçekleşmiş olacaktır.  Bu işlemden sonra adayların başka herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.  Seminer ücretinin kalanı seminer günü otelde kayıt masasında firma yetkilisine yapılacaktır.

 

Ödemeler nakit yapılacak olup kredi kartı geçerli değildir.

 

ÖNEMLİ NOT: YATIRILAN  KAPORALAR  ADAYIN  SEMİNERE  HERHANGİ  BİR  NEDENDEN  DOLAYI KATILAMAMASI  DURUMUNDA  KESİNLİKLE GERİ  İADE  EDİLEMEZ.

                                                                                        

 

 

Katılımcılar : Öğrenci ve mezunlar katılabilir. ( Minimum MYO öğrencisi kabul edilmektedir lise mezunu kabul edilmemektedir )

 

İLGİLİ BÖLÜMLER: ( BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ – BİYOMÜHENDİSLİK –KİMYA – KİMYA MÜHENDİSLİĞİ – BİYOLOJİ – TIBBİ DÖKÜMANTASYON TEKNOLOJİLERİ – BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ VB BÖLÜMLER )

 

 

Ø  SEMİNER  SONUNDA SINAV OLACAK MI ?

Evet seminer sonunda küçük bir sınav olmaktadır.

 

Ø  SEMİNERLERDE  NE TÜR DOKÜMANLAR VERİLMEKTEDİR?

Katılımcılara seminerleri  takip edebilmeleri için   dokümanlar bizim tarafımızdan verilmektedir.

 

 

Ø  EĞİTMENLERİN YETKİNLİĞİ (KALİFİKASYONU) NEDİR?

Eğitmenlerimiz yönetim sistemleri konularına hakim, eğitim verdikleri konuda sektörel deneyimleri olan uzman ( baş denetçi, denetçi, eğitmen, danışman) kişilerden oluşmaktadır. Eğitim konusuna göre uygun akademik eğitimler almış, en az 10 yıllık sektörel deneyimleri vardır. 

 

Tüm eğitmenlerimiz uluslararası sertifikasyon kuruluşu IRCA ‘dan onaylı  uluslararası baş denetçilerdir.

 

Eğitmenlerimizin meslekleri ;

Makina Mühendisi, Gıda Mühendisi, Uzm Doktor, Kimyager, İşletmeci, Endüstri Mühendisi

 

Eğitmenler uzmanlık alanına göre eğitimlerde görevlendirilmektedirler.

 

SERTİFİKALAR HAKKINDA

 

Ø  SEMİNER SERTİFİKALARI NE ZAMAN VERİLİYOR?

Sertifikalar seminer sonunda verilecektir.(Son anda seminere katılanların sertifikaları 10 GÜN  içinde kargo ile belirttikleri adrese gönderilecektir.)

 

Ø  SEMİNERLERE KATILMADAN SERTİFİKA ALABİLİR MİYİM? 

Seminerlere katılım zorunludur, katılım olmaksızın sertifika verilmemektedir.

 

Ø  SERTİFİKALARIN GEÇERLİLİĞİ NEDİR?

Sertifikalarımız Türkçe ve İngilizce ayrı ayrı düzenlenmektedir. Tüm Türkiye ve Uluslararası geçerliliğe sahiptir.

Sertifikalarımız katılım sertifikası değildir “BAŞARI (*) ” sertifikası olacaktır. 

(*) Seminerlerimizde  katılımcılar vaka çalışması (case study), interaktif sınama vb. yöntemlerle değerlendirilmektedir.

Şayet herhangi bir firma TSC AKADEMİ sertifikalarının geçersiz olduğu yönünde bir beyanatta bulunursa ve bunu yazılı olarak belirtirse TSC AKADEMİ eğitimlere ödenen paranın 10 katını geri ödemeyi taahhüt etmektedir.

 

Ø  SERTİFİKAMI KAYBEDERSEM TEKRAR ALABİLİR MİYİM?

Sertifikalarınız firmamızda kayıtlıdır. Kaybetme, yıpranma vb. gibi sorun yaşadığınızda, talebiniz doğrultusunda Kayıp evrak bedeli olarak  100 TL nin TSC hesabına  havale edilmesi durumunda Kargo bedeli ALICI ödemeli olacak şekilde yenileri tarafınıza gönderilecektir.

 

Ø  SERTİFİKALARIN GEÇERLİLİK SÜRESİ NEDİR ?

Yönetim sistemleri standartları seminerlerinde sertifika geçerlilik süresi diye bir şey söz konusu değildir. ISO yaklasık olarak 7-8 yılda bir standartlarda güncelleme yapmaktadır. Fakat bu değişim sizlerin sertifikalarınızın geçersiz olacağı anlamına gelmez. Revize olan konular ilgili standartta belirtilir, bu maddeler öğrenildiği takdirde tekrar eğitime gelip sertifika alınmasına gerek kalmaz. Ancak standart köklü olarak değişti ise güncelleme eğitimi almak gerekebilir

SEMİNER  İÇERİKLERİ

 

1)                                                                                          1)ISO 15189 TIBBİ LABORATUVARLARIN AKREDİTASYONU SEMİNERİ

 

ISO/IEC 17025 ve ISO 9001’i temel alan bu standard, tıbbi laboratuvarlara özgü yeterlilik ve kalite belirli kuralları sağlar. Bir ülkenin, kendi bir kısım veya bütün profesyonel personeline, onların etkinliklerine ve bu alandaki sorumluluklarına uygulanabilen kendine has mevzuat ve kurallara sahip olabildiği kabul edilir. 

 

Tıbbi Laboratuvarlar hasta bakımı için gerekli olup, tüm hastaların ve bu hastalara bakmakla sorumlu olan tüm klinik personelin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamalıdır. Bu hizmetler; tıbbi laboratuvar çalışmasında güvenlik ve etik hususlara ilave olarak isteklerin düzenlenmesi, hastanın hazırlanması, hastanın tanımlanması, numunelerin toplanması, taşınması, depolanması, klinik numunelerin işlenmesi ve incelenmesi yanında geçerliliğinin kanıtlanması, yorumlanması, raporlanması ve önerileri de içermektedir.   

 

Ulusal düzenlemelerle izin verilmesi gerekse de, tıbbi laboratuvar hizmetlerinin içinde, konsültasyon olgularında hastaların muayenesi ile tanı ve hasta idaresine ilave olarak hastalığın önlenmesinde etkili katılımın da yer alması istenir. Her bir laboratuvar kendisiyle çalışan profesyonel ekibe gerekli eğitim ve bilimsel fırsatları da sağlamalıdır.

  

Bu standardın tıbbi laboratuvar hizmetlerinin güncel olarak bilinen disiplinlerince kullanılması tasarlanırken, diğer hizmetler ve disiplinlerde çalışanlar için de yararlı ve uygun olabilmektedir. Bunlara ilave olarak tıbbi laboratuvarların yeterliliğinin tanınması hakkında karar veren kuruluşlar, etkinliklerinde bu standardı temel olarak kullanabileceklerdir. Bir laboratuvar akredite olmaya çalışıyorsa, uygun uluslararası standardlarla çalışan ve tıbbi laboratuvarların belirli kurallarını dikkate alan bir akreditasyon kuruluşunu seçmelidir.

 

HANGİ SEKTÖRLERDE / KURULUŞLARDA GEREKLİDİR?

ISO 15189 Standardına göre Akredite Olmak isteyen Laboratuvar yöneticileri, sahipleri, bu sistemleri uygulama, geliştirme ve yönetme vasıflarına sahip olmak isteyen laboratuar sorumluları ile Laboratuvar standartları konusunda kariyer sahibi olmak isteyen insan kaynakları, Laboratuvar personelleri bu eğitimlere katılabilirler.

 

SEMİNER PROGRAMININ İÇERİĞİ

ISO 15189 Standardının laboratuarlara kazandırdıkları, faydaları

Laboratuvarların ISO 15189 standardına göre akreditasyon süreci

ISO 15189 standardının madde madde açıklanması

Yönetim Şartları

Teknik Şartlar

Standart Uygulamaları

 

 

SEMİNER  MATERYALLERİ

Katılımcılara eğitim slaytları ciltli olarak verilecektir.

 

2)ISO 13485  Tibbi Cihazlar Kalite Yönetim Sistemi

 

ISO 13485 TİBBİ CİHAZLAR KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?

O 13485:2003 Standardı, ISO 9001:2000-8 Standardı ile paralel bir standart olup ISO 9001:2000-8 Standardı temel alınarak hazırlanmıştır. ISO 9001:2000-8 Standardı'nın tıbbi cihazlara uyarlanmış ve bu alanda geliştirilmiş şeklidir. Tıbbi cihazlar için özel şartlar içeren uluslararası bir standarttır. ISO 13485, tıbbi cihaz üreticilerinin CE İşaretlemesine giderken de kullanabilecekleri en önemli argümanlardan biridir. CE İşaretlemesi kapsamında üretim kalite güvencesi modülünün seçilmesi halinde firmaların kurması gerekli olan bir sistemdir. Baz olarak ISO 9001:2000-8 Kalite Yönetim Sistemi'ni içermekle birlikte özellikle tasarım aşamasındaki ek istekleri ve steril tıbbi cihazlar için özel şartları ile tıbbi cihaz üreticilerine ait bir standart haline getirilmiştir.

 

ISO 9001:2000-8 proses yaklaşımı modelini esas alan bu standart, tıbbi cihaz ve ilgili servisleri sağlamak, tutarlı bir biçimde tıbbi cihazlara uygulanabilir olan müşteri ve mevzuat şartlarını karşılayabilme kabiliyetini kanıtlamak isteyen kuruluşların uymaları gereken, ISO 9001'den daha kapsamlı ve özel kalite sistem şartlarını kapsar.

 

Tıbbi cihazların ticareti ve imalatı alanında faaliyet gösteren kuruluşlara yönelik kalite sistemlerinin sağlaması gereken spesifik şartları tanımlayan bir standart olan ISO 13485, tıbbi cihazların ya da onlarla ilgili hizmetlerin proje, üretim, tesisat ve tedarik safhalarını içine alan bütün kuruluşlar tarafından uygulanabilmektedir.

 

HANGİ SEKTÖRLERDE / KURULUŞLARDA GEREKLİDİR?

ISO 13485 Tıbbi Cihazlar İçin Kalite Yönetim Sistemi Standardı, tıbbi cihaz kapsamındaki bütün ürünlerin üretiminde ve servis faaliyetleri alanında çalışmalarını sürdüren bütün kurum ve kuruluşlara uygulanabilir.

 

 

 

SEMİNER PROGRAMININ İÇERİĞİ

 

 1 - Kapsam

 2 – Atıf yapılan standart ve/veya dokümanlar

 3 - Terim ve tanımlar

 4 - Kalite yönetim sistemi

 5 - Yönetimin sorumluluğu

 6 - Kaynakların yönetimi

 7 - Ürünün gerçekleştirilmesi

 8 - Ölçüm, analiz ve iyileştirme

 

 

3)ISO 17025  DENEY VE KALİBRASYON LABORATUVARLARININ AKREDİTASYONU SEMİNERİ

ISO 17025 DENEY VE KALİBRASYON LABORATUARLARININ YETERLİLİĞİ LABORATUAR AKREDİTASYONU NEDİR?

ISO 17025 Deney ve Kalibrasyon laboratuarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardı, Mayıs 2000 tarihinde Türk Standartları Enstitüsü tarafından yayınlanmıştır. 

Bu standart, yerine geçtiği ISO/IEC Kılavuz 25 ve EN 45001’in uygulamalarından elde edilen tecrübeler sonunda hazırlanmıştır.

ISO 17025, kalite sistemi çalıştırdıklarını, teknik olarak yeterli olduklarını ve geçerli teknik sonuçları üretebildiklerini göstermek isteyen deney veya kalibrasyon laboratuarının yerine getirmesi gereken bütün şartları içermektedir.

 

HANGİ SEKTÖRLERDE / KURULUŞLARDA GEREKLİDİR?

ISO 17025 belgesi standardı, deney veya kalibrasyon hizmeti veren bütün kuruluşlara uygulanabilir. Bu kuruluşlar birinci taraf, ikinci taraf ve üçüncü taraf durumundaki laboratuarları, inceleme ve ürün belgelendirme işlemlerinin bir parçası olarak deney veya kalibrasyon hizmeti veren laboratuarları kapsar.

   Birinci taraf Laboratuarlar   : Üreticinin Laboratuarları

   İkinci taraf Laboratuarlar    : Müşteri Laboratuarları

   Üçüncü taraf Laboratuarlar : Bağımsız Laboratuarlar

 

SEMİNER  PROGRAMININ İÇERİĞİ

ISO/IEC 17025'in laboratuarlar açısından yararları

Kalite Yönetim Sistemleri içerisinde ISO/IEC 17025'in yeri

Laboratuarların ISO/IEC 17025'e göre akreditasyon süreci

ISO/IEC 17025 standardının madde madde açıklanması (örneklerle)

Yönetim Şartları

Teknik Şartlar

 

4)ISO 9001:2015 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ SEMİNERİ

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi; Yönetim ve organizasyon tekniklerini de içeren her türlü iş koluna, sektöre uygulanabilir bir yönetim sistemi standardıdır. Bu yönetim sistemi, kuruluşların müşteriden gelen talepleri, etkin ve verimli bir şekilde ürün ve/veya hizmet olarak sunmaları için yapmaları gereken temel faaliyetleri tanımlar. Kalite yönetim sistemi, sadece bir kaç kişiyi / bölümü kapsayan bir yönetim şekli değil, tüm kuruluşu ilgilendiren bir standarttır. Çünkü burada esas amaç, süreçlerin hedefler ile yönetilmesi ve sürekli iyileştirmedir.

Kamu ve özel sektörde birçok firma, tedarikçilerini ISO 9001 esaslı Kalite Yönetim Sistemlerine yönlendirmiştir.

 

HANGİ SEKTÖRLERDE / KURULUŞLARDA GEREKLİDİR?

ISO 9001 Kalite yönetim sistemi büyüklüklerine ve faaliyet alanlarına bakılmaksızın tüm sektörler / kuruluşlar için gereklidir. İster ürün üretsin ister hizmet sağlasın tüm kuruluşlar ISO 9001 Kalite yönetim sistemi kurabilirler. 

 

SEMİNER  PROGRAMININ İÇERİĞİ

Kaliteyi tanımlamak,

Kalite yönetim sistem standartlarının gelişimi,

ISO 9000 standart ailesinin yapısı

ISO 9000 

ISO 9001

ISO 9004

ISO 9001:2015 maddelerinin her birinin tartışılması,

Dokümantasyonun önemi

Süreç yapısı ve önemi